مکان‌های تاریخی گلپایگان

100 default

مکان‌های تاریخی گلپایگان

no-repeat;center top;; 50 default 50 default عنوان

سنگ‌نگاره‌های گلپایگان

no-repeat;center top;; توضیحات

سنگ نگاره های گلپایگان پیشینه این شهر باستانی را نشان می‌دهد. سنگ نگاره های بیشماری در شهرستان گلپایگان یافت شده است. این سنگ نگاره ها گویای دورانی است که بشر به ابزار نخستین شکار (سنگهای تیز) و رام کردن حیوانات و پس از آن کشاورزی و کاشت گیاهان روی آورد.

گستردگی و فراوانی سنگ نگاره ها، تنوع تکنیکهای حکاکی، قدمت آنها و…باعث شده تا یکی از گسترده ترین نقوش صخره‌ای ایران در این منطقه قرار گیرد.

در سنگ نگاره های جدید، نشانه هایی از زبانهای باستانی که بر پایه نمادنگاری و ایده نگاری است، دیده می شود. همچنین برخی از حروف نگاریهایی که تاکنون کارشناسان معنی آنها را در نیافته اند، در آثار بدست آمده مشاهده شده است.

سنگ نگاره‌ها از لحاظ قدمت و تنوع نقوش در دوره‌های تاریخی ایران براستی بی‌نظیر است و سیر تکاملی خط مانند خط سطری، هندی، پهلوی، عربی، فارسی و عبری در این سنگ نگاره‌ها وجود دارد.

no-repeat;center top;; 50 default http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-petroglyphs-67-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-petroglyphs-61.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-petroglyphs-57.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-petroglyphs-45.jpg icon-left-thin http://golpayegan.pegah.ir/?page_id=3920 بیشتر در مورد سنگ‌نگاره‌های گلپایگان 30 dots wide عنوان

وانِشان

no-repeat;center top;; توضیحات

وانِشان (Vaneshan) روستایی از توابع شهرستان گلپایگان واقع در استان اصفهان است. این روستا در ۱۲ کیلومتری جنوب شهرستان گلپايگان و ۱۵ کیلومتری شمال خوانسار قرار دارد.

در این روستا محصولات باغی نظیر انگور، سیب، هلو و گلابی همچنین محصولات سیفی نظیر خیار و سبزیجات کاشته می‌شود. گردو و بادام نیز یکی از محصولات این روستا است. کوه تیر یکی از معروفترین قله‌های مجاور این روستا می‌باشد.

no-repeat;center top;; http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/vaneshan-village-02-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/vaneshan-village-01-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/vaneshan-village-03-1.jpg icon-left-thin http://golpayegan.pegah.ir/?page_id=3923 یشتر در مورد وانِشان 30 dots wide عنوان

مناره گلپایگان

no-repeat;center top;; توضیحات

سنگ نگاره های گلپایگان پیشینه این شهر باستانی را نشان می‌دهد. سنگ نگاره های بیشماری در شهرستان گلپایگان یافت شده است. این سنگ نگاره ها گویای دورانی است که بشر به ابزار نخستین شکار (سنگهای تیز) و رام کردن حیوانات و پس از آن کشاورزی و کاشت گیاهان روی آورد.

گستردگی و فراوانی سنگ نگاره ها، تنوع تکنیکهای حکاکی، قدمت آنها و…باعث شده تا یکی از گسترده ترین نقوش صخره‌ای ایران در این منطقه قرار گیرد.

در سنگ نگاره های جدید، نشانه هایی از زبانهای باستانی که بر پایه نمادنگاری و ایده نگاری است، دیده می شود. همچنین برخی از حروف نگاریهایی که تاکنون کارشناسان معنی آنها را در نیافته اند، در آثار بدست آمده مشاهده شده است.

سنگ نگاره‌ها از لحاظ قدمت و تنوع نقوش در دوره‌های تاریخی ایران براستی بی‌نظیر است و سیر تکاملی خط مانند خط سطری، هندی، پهلوی، عربی، فارسی و عبری در این سنگ نگاره‌ها وجود دارد.

no-repeat;center top;; http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-minaret-02-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-minaret-01-1.jpg icon-left-thin http://golpayegan.pegah.ir/?page_id=3925 بیشتر در مورد مناره گلپایگان 30 dots wide عنوان

مسجد حجت الاسلام

no-repeat;center top;; توضیحات این مسجد نسبتا وسیع علاوه بر گنبد و گوشواره‌ها، ایوان بزرگی دارد و روبروی گنبد، شبستان بزرگ و وسیعی با طاق‌های آجری و ستون‌های اغلب سنگی برخی نیز آجری بسیار زیبایی وجود دارد که از لحاظ معماری بسیار اهمیت دارد. این مسجد احتمالاً مربوط به اوایل دوران قاجار است. no-repeat;center top;; http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-hojat-al-eslam-mosque-03-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-hojat-al-eslam-mosque-02-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-hojat-al-eslam-mosque-01-1.jpg 30 dots wide عنوان

ارگ گوگِد

no-repeat;center top;; توضیحات

ارگ گوگِد (Guged Castle) یکی از بناهای قدیمی و دیدنی شهرستان گلپایگان در استان اصفهان می باشد. این ارگ در پنج کیلومتری جاده گلپایگان به تهران و در شهری به نام گوگد (از شهرهای حومه گلپایگان) واقع شده است.

این بنا یکی از بزرگترین بناهای خشت و گلی ایران می‌باشد که به شماره ۲۵۷۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. تاریخ ساخت آن به حدود چهارصد سال پیش باز می گردد و تنها سند مکتوبی که از این بنا موجود است متعلق به حدود یکصد و چهل سال پیش می‌باشد که نشان می دهد نصف بنای ارگ را علیخان بختیاری به عنوان مهریه به همسرش واگذار کرده است.

یکی دژ برآمد ز راه نخست ز رزم آوران نام آن را بجست
شنید این سخن نام دژ گوگد است در او ایمن از هرچه دیو و دد است
no-repeat;center top;; http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-guged-castle-01-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-guged-castle-03-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-guged-castle-02-1.jpg عنوان

بازار چهارسوق گلپایگان

no-repeat;center top;; توضیحات

بازار چهارسوق با دهانه‌ای وسیع و طاق بندی و سقف ضربی آجری سبک بناهای سلجوقی را داشته. چهارسوق از یک طرف روبروی مناره شهر گلپایگان و از طرف دیگر به مسجد جامع شهر راه دارد. نزدیکی بازار و مسجد و نقش آن در جامعه قابل برسی می‌باشد. امروزه بازار جدید و بزرگ گلپایگان در پیرامون بازار چهار سوق گسترش یافته‌است و این بازار تاریخی را احاطه کرده‌است.

بازار سنتی گلپایگان همانند بازارهای شهرهای قدیمی ایران دارای طاق های گنبدی ضربی آجری با گوشه های جالب است و به آجرکاری‌های دوران صفوی در بازار بزرگ اصفهان شباهت دارد.

بازار سنتی گلپایگان شامل بازار مسگرها، کوزگرها، فرشفروشان، بازار گیوه دوزان، بازار اصلی و تعداد زیادی پاساژ می باشد.

 

پیش‌خوانها، درهایی که به شکل تخته های ضخیم چوب ساده در دو شکاف چوبی بالا و پائین جلوی دکان به دنبال هم ردیف می‌شدند، قفلهای پیچی که در همان گلپایگان ساخته می شد و صاحبان مغازه بعد از بستن در به آن فوت می کردند و قل هوالله می خواندند…همه، در خاطره ها باقی است.

سبدها، تفت های چلواری، چولاری ها و کپه ها، دستاس، ترازوهای قدیمی، حساب سیاقی و دفتر و دستک دکان، چراغانی در نیمه شعبان، نصب چراغهای روغنی با روغن کرچک، فانوس نفتی هایی که شب بپا می‌شد و بوق سحر جمعش می‌کردند، نگهبانی سگها و سر و صدای داروغه ها… همه را کهنسالان از بازار قدیم گلپایگان تعریف می‌کنند.

مجموعه بازار سنتی گلپایگان بنابر سبک معماری و موقعیت جغرافیایی و سوابق تاریخی، بیانگر موقعیت تجاری با اهمیت منطقه بوده‌است. اهمیت این بنا بیشتر از جهت سبک معماری وموقعیت مکانی که پل ارتباطی بین مناره گلپایگان و مسجد جامع می‌باشد حائز اهمیت است در احداث این بنا همچون بازارهای سنتی سایر شهرهای قدیمی از طاق آجری و تناسب ترکیب، فضاها و تعبیه فضاهای جانبی مانند تیمچه، قهوه خانه‌ها (در واقع چای خانه‌ها) و نور طبیعی بدون حرارت و برودت استفاده شده‌است و تاریخ ساخت آن در حدود ۴۰۰ سال پیش برآورد شده‌است.

no-repeat;center top;; http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-bazzar-04-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-bazzar-03-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-bazzar-02-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-bazzar-01-1.jpg 30 dots wide عنوان

امامزاده هفده تن

no-repeat;center top;; توضیحات

امامزاده هفده تن مربوط به دوره صفوی است و در گلپایگان، خیابان هفده تن واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۲۹۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

no-repeat;center top;; http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-hefdah-tan-03-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-hefdah-tan-02-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-hefdah-tan-01-1.jpg 30 dots wide عنوان

مسجد جامع گلپایگان

no-repeat;center top;; توضیحات

مسجد جامع گلپایگان از مساجد مهم تاریخی دوران سلجوقی و از مساجد بزرگ ایران زمین است که با توجه به تاریخ ساخت آن شاید بتوان گفت معماری ایرانی – اسلامی این مسجد الگویی بوده‌است برای ساخت مسجدهای بزرگ دیگر بویژه مناطقی که در قلمرو حکومت سلجوقیان بودند.

no-repeat;center top;; http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-main-mosque-03-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-main-mosque-01-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-main-mosque-02-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-main-mosque-05-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-main-mosque-06-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-main-mosque-04-1.jpg icon-left-thin http://golpayegan.pegah.ir/?page_id=3927 بیشتر در مورد مسجد جامع گلپایگان 30 dots wide عنوان

امامزاده سيد سادات

no-repeat;center top;; توضیحات این زیارتگاه دارای بنایی قدیمی بوده تاریخ ساخت آن به اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هـ ق می رسد و دارای گنبد به ارتفاع 14 متر از كف می باشد كه نیمی از كاشیكاری روی ان بتدریج ریخته و كنده شده است. ایوان بیرونی زیارتگاه آینه كاری است. سه ضریح از جنس آهن هر كدام در فاصله 2 متر از یكدیگری در ابعاد 5/1×2 روی سنگ مزار است. امام زادگان شریف هر كدام جداگانه قرار گرفته‌اند. no-repeat;center top;; http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-seyed-o-saadaat-02-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-seyed-o-saadaat-01-1.jpg 30 dots wide عنوان

حمام تاریخی گلپایگان

no-repeat;center top;; http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-historical-bath-02-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-historical-bath-01-1.jpg 30 dots wide عنوان

صنایع دستی – منبت کاری

no-repeat;center top;; http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-handicrafts-wood-carvings-01-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-handicrafts-wood-carvings-02-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-handicrafts-wood-carvings-03-1.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-handicrafts-wood-carvings-04-1.jpg 30 dots wide عنوان

خانه‌های تاریخی شهر گلپایگان

no-repeat;center top;; http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-historical-houses-01.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-historical-houses-02.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-historical-houses-03.jpg http://golpayegan.pegah.ir/wp-content/uploads/2016/09/golpayegan-historical-houses-04.jpg 30 dots wide